تفاوت هاست حرفه ای و تجاری

برای اینکه شما بتوانید مطالب عکس ها و فیلم های خود را در قالب یک وب سایت ارائه دهید باید فضایی در اختیار داشته باشید ، به فضایی که در اختیار شما براساس نیازتان قرار داده میشود هاست یا میزبانی وب گفته میشود..این فضاها قسمتی از هارد دیسک یک کامپیوتر قدرتمند است که به آنها سرور گفته میشود و اختیار چند الی صدها سایت قرار گرفته میشود که باید به صورت اشتراکی از این سرور (کامپیوتر) استفاده کنند.
شرکت گلهای اندیشه برای اینکه بتواند خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهد سرورهای خود را به دو سرور کیفیت بالا تجاری و سرور کیفیت معمولی ارازن تفکیک نموده است.
کیفیت یک سرور اینترنتی (هاست) به دو عامل اساسی بستگی دارد. 1- تعداد سایت های موجود بر روی یک سرور 2- میزان استفاده هر سایت از منابع سرور (ram و cpu)

1- تعداد سایت های موجود بر روی یک سرور

درست است که هر سایت فضای اختصاصی هارد دیسک خود را دارد مثلا سایتی 1 گیگا بایت هارد اختصاصی دارد، اما ram و cpu سرور برای تمام سایت های روی سرور مشاع هست. پس هر چه سایت های کمتری روی سرور باشند، به هر سایت منابع بیشتری میرسد (ram و cpu). برای اینکه شما بخواهید بفهمید که وب سایتان به همراه چند وب سایت دیگر در یک سرور به صورت اشتراکی قرار دارند، را ه هایی متفاوتی وجود دارد یکی از راه هایی که شما در واقع میتوانید متوجه شوید که کنار وب سایت شما چند وب سایت دیگر وجود دارد
از طریق سایت whois.domaintools.com می باشد..وقتی شما دامنه خود را در Whois Lookup وارد نمایید اطلاعاتی در مورد دامنه خود مثل تاریخ ثبت دامنه و تاریخ انقضا دامنه و مشخصات ثبت کننده دامنه و همچنین اطلاعاتی در مورد هاستینگ مثل نام کشوری که سرور در آن واقع است و در قسمت IP Address که در عکس زیر مشخص شده هست میتوانید بفهمید که وب سایت شما به همراه چند وب سایت دیگر در آن سرور قرار دارد.

اطلاعات دامنه ثبت شده

بطور مثال سایت www.derafshi.com 
به همراه 336 وب سایت دیگر از یک سرور استفاده می کنند.
در واقع هرچقدر تعداد وب سایت بر روی یک سرور کمتر باشد معمولا آن سرور کیفیت بالاتری دارد زیرا cpu و ram سرور که اشتراکی است، بین سایت های کمتری تقسیم میشود پس به هر سایت cpu و ram بیشتری میرسد.
در سرور کیفیت بالا تجاری، ما متعهد میشویم که کنار وب سایت شما حداکثر 200 وب سایت دیگر قرار بگیرد.
در سرور کیفیت معمولی، ما متعهد میشویم که کنار وب سایت شما حداکثر 800 وب سایت دیگر قرار بگیرد.
که شما صحت این مطلب را می توانید از طریق آموزشی که در قسمت بالا به شما داده شد پیگیری نمایید.

2 - میزان استفاده هر سایت از منابع سرور (ram و cpu)

درست است که هرچه تعداد سایت های روی سرور کمتر باشد، آن سرور روان تر است. اما گاهی یکی از سایت های روی سرور چنان ترافیک سنگینی دارد و منابع سرور را میبلعد (cpu و ram) که باعث اختلال در کارکرد سرور میشود.
به طور مثال سایت سازمان سنجش با توجه به اینکه به تنهایی از یک سرور اختصاصی استفاده می کند و تمام منابع سرور در اختیار آن میباشد، اما در زمان اعلام نتایج کنکور به دلیل حجم بالای بازدید کننده کند شده و یا قطع میگردد و نارضایتی بازدید کننده را به وجود میاورد. بنابرابن در هاست اشتراکی اگر یکی از سایت ها بازدید خیلی بالایی داشته باشد (و یا بصورت موقتی بازدید بالا بگیرد) باعث ایجاد اختلال در دیگر سایت های روی سرور میگردد.
شما فرض کنید site1 و site2 هر دو بر روی یک سرور قرار گرفته باشند . اگر site1 به طور موقت بازید بالایی داشته باشد قطعا باعث قطع شدن سایت site2 هم می شود. منظور از تعداد بازدید زیاد حدود یکصد هزار بازدید روزانه میباشد.
معمولا سایتهای شرکتی تعداد بالای بازدی کننده ندارند این مشکل را بیشتر سایتهای دانلود موسیقی، فیلم، تفریحی و شخصی به وجود میاورند.به طور مثال ادمین یک سایت موسیقی آهنگی را که به تازگی توسط یک خواننده معروف اجرا شده است را برای دانلود بر روی سایت خود قرار میدهند که باعث میشود چند صد هزار کاربر برای دانلود به آن سایت مراجعه کنند.که موجب کند شدن سرور و حتی قطعی سرور میگردد.
به همین دلیل "گلهای اندیشه" برای جلوگیری از این پیش آمد، هاست های کیفیت بالا (تجاری) را تنها به موسسات، نهادها، سازمانها، شرکتها و کلیه صنوف دولتی و خصوصی ارائه می دهد. بنابراین در سرویس کیفیت بالا (تجاری) از سایت هایی که به یکباره و یک شبه بازدید بالا (و کم ارزش از نظر تجاری) میگیرند و باعث اختلال در دیگر سایت ها میشوند، خبری نیست. وب سایتها شخصی، تفریحی، موسیقی،و.. می توانند از هاست کیفیت معمولی (ارزان) استفاده نمایند. سایت های بازرگانی که تمایل به هزینه کردن ندارند نیز میتوانند از هاست کیفیت معمولی (ارزان) استفاده نمایند.


سوال: من سایت شخصی دارم (غیر بیزینس) ولی تعداد بازدید بالا ندارم. آیا میتوانم هاست تجاری خرید کنم؟
پاسخ: متاسفانه هاست تجاری فقط به سایت هایی فروخته میشود که موضوع کاری آنها بیزینس باشد.
سوال: من مغازه یا شرکت ندارم. در خانه کار میکنم و در سایتم محصولاتم را به فروش میرسانم. آیا میتوانم هاست تجاری (کیفیت بالا) خرید کنم؟
پاسخ: بله میتوانید هاست تجاری خرید کنید. مهم نیست مغازه هستید یا خیر. مهم این است که موضوع سایت شما کاری است.
سوال: سخت افزار خود سرور مگر مهم نیست که چه قدرتی دارد؟ چرا سخت افزار سرور در کیفیت هاست توضیح داده نشده است؟
پاسخ: سخت افزار سرور ها بسیار بهم نزدیک هستند. مثلا رتبه بندی (benchmark) اغلب Intel Core i7 ها از نمره 9 تا نمره 13 میباشند. (منبع https://www.cpubenchmark.net/common_cpus.html) یعنی 1.4 برابر با هم اختلاف دارند. این در حالیه که در سرویس معمولی حداکثر 800 سایت و در سرویس کیفیت بالا(تجاری) حداکثر 200 سایت قرار میدهیم و این یعنی به هر سایت در سرویس تجاری 4 برابر منابع cpu و ram بیشتری میرسد. در مقیاس 4 برابر منابع بیشتر، واضجه که 1.4 برابر کارایی، قابل چشم پوشی است و چندان دیده نمیشود.

لیست تعرفه قیمتی هاست های کیفیت معمولی ارزان 
لیست تعرفه قیمتی هاست های کیفیت بالا تجاری